Towarzystwo Gimnaspilzno zabytkowy budnektyczne "Sokół" w Pilźnie zostało zorganizowane w roku 1894. Jego założycielem był Tytus Budzisz Boynowski, notariusz i burmistrz pilzneński.

 

Jeżeli mkrosnoówimy o Krośnie to pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy to: szkło. Pierwsza produkcja szkła w tutejszej hucie nastąpiła w 1924 r.

 

Lesko leskoto niewielkie miasto położone nad Sanem. Pierwszą murowaną budowlą w mieście był kościół pw. Nawiedzenia NMP wzniesiony ok. 1530, dwukrotnie przebudowany w 1760 i w 1889 r.

 

We wsi Bbóbrka muzeum naftyóbrka położonej ok. 15 km od Krosna znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Powstało ono na terenie pierwszej kopalni ropy naftowej.

 

Położonprzemysly nad Sanem w odległości ok. 14 km od granicy z Ukrainą Przemyśl jest jednym z najstarszych miast Podkarpacia.

Miasanoksto Sanok zostało założone w 1339 r. przez księcia Jerzego. Znajdowało się na skrzyżowaniu szlaków handlowych na Ruś i Węgry. Obecnie jest jednym z najdalej wysuniętych na południowy wschód ośrodków miejskich Polski, z rozwiniętym przemysłem chemicznym.


Przez wieletarnobrzeg wieków nazwa miasta Tarnobrzega stanowiła przedmiot sporu. Ostatecznie przyjęto pierwotną wersję, że pochodzi ona od rodziny Tarnowskich, którzy założyli je w 1593 r.